مقالات

راهنمای جامع انتخاب و خرید ردیاب خودرو

ردیاب خودرو
5
(1)

به دلیل فقر محتوای صحیح و کاربردی در خصوص راهنمای انتخاب و خرید ردیاب خودرو در اینترنت و پاسخ به تمام سوالات مخاطبین وبلاگ تخصصی اول آپشن, شمارا به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

متاسفانه افزایش قیمت خودرو و لوازم آن در چندسال اخیر, باعث افزایش آمار سرقت خودرو شده به همین دلیل تقاضا برای نصب و استفاده از تجهیزات امنیتی خودرو همچون انواع دزدگیر و ردیاب افزایش یافته است. باتوجه به وجود انواع مدل ها و برندهای مختلف ردیاب در بازار , انتخاب بهترین گزینه  متناسب با بودجه و عملکرد مدنظر , نیازمند شناخت انواع مدل های موجود می‌باشد.

نوشتار فوق براساس شناخت مهندسی کلیه ردیاب های موجود دربازار و تجربیات ما و سایر همکاران فعال در حوزه لوازم جانبی خودرو بلاخص انواع ردیاب و همچنین جمع‌آوری کلیه سوالات مشتریان محترم, تالیف و ارائه شده است و به صورت دوره‌ای براساس تغییرات انواع مدل های موجود در بازار به‌روز رسانی خواهد شد. بنابراین درصورتی که قصد تهیه ردیاب خودرو دارید تا انتهای این مطلب باما همراه شوید تا با اطلاعات ارائه شده بتوانید آگاهانه نسبت به بررسی و انتخاب ردیاب مورد نظر اقدام نمایید.

ردیاب خودرو چیست و چگونه کار میکند؟

ردیاب خودرو دستگاه الکترونیکی بسیار کوچکی است که در دسته بندی تجهیزات امنیتی لوازم جانبی خودرو قرار دارد و میتوان این وسیله را به راحتی و به صورت مخفی برروی خودرو نصب نمود . این سیستم با اتصال به ماهواره های GPS و … میتواند موقعیت دقیق خودرو, سرعت لحظه‌ای و… را به وسیله سیم کارت قرار داده شده درون دستگاه,  از طریق پیامک و یا اتصال به اینترنت برای مالک خودرو ارسال  کند.

افزایش قیمت خودرو و به دنبال آن افزایش آمار سرقت  باعث شده تا نصب ردیاب برروی کلیه خودروها و استفاده از موقعیت یاب GPS فراگیر شود. درحال حاظر تهیه و نصب ردیاب برای تمامی خودروها توصیه میشود چراکه میتواند به راحتی از خودرو شما دربرابر سرقت محافظت نماید.

پروژه جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۳  توسط وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا برای غلبه بر محدودیت‌های سامانه‌های موقعیت‌یابی پیشین  و استفاده نظامی آغاز شد و بعدها به صورت کاملا رایگان جهت سایر مصارف در اختیار عموم مردم قرار گرفت(البته با دقت پایینتر).

درحال حاظر 24 ماهواره جی‌پی‌اس در هر زمان و در همه جهان قابل استفاده‌است و هیچ هزینه‌ای برای این خدمات گرفته نمی‌شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق به دور زمین می‌چرخند و سیگنالهای اطلاعات را به زمین می‌فرستند.

البته لازم به توضیح است در کنار ماهواره های GPS سایر سیستم‌های موقعیت یاب ماهواره ای همچون  Glonass  ,  (GNSS)Galileo  توسط اتحادیه اروپا , شوروی و… توسعه داده شده اند و در اختیار مصارف عمومی  قرار دارند. همین موضوع  نیز از معیارهای انتخاب یک ردیاب مناسب می باشد که در قسمت مربوطه توضیح داده خواهد شد.

موقعیت مکانی و سایر اطلاعات مورد نیاز یک ردیاب بر اساس محاسباتی ساده پس از برقراری ارتباط با ماهواره های GPS ویا … ,انجام می‌شود و در کلاس تجهیزات غیر نظامی بسته به شرایط آنتن دهی دستگاه  بین 2 الی 50 مترمتغیر می‌باشد و این موضوع به کیفیت و دقت دستگاه ردیاب خریداری شده بستگی دارد.

انواع ردیاب خودرو در بازار

ردیاب های خودرو در بازار ایران انواع مختلفی دارند که می‌توان آنها را از نظر روش نصب و اتصال به خودرو به چند مدل تقسیم نمود که در ادامه به آنها میپردازیم

عموم ردیاب‌های موجود در بازار به واسطه امکانات و قابلیت های تعریف شده در دستگاه دارای تعدادی سیم و سوکت به عنوان ورودی و خروجی می‌باشند. بنابراین جهت استفاده کامل از این قابلیت ها نیاز به نصب دستگاه در موقعیت مناسب و اتصال سیم های ردیاب به  دسته سیم خودرو توسط تکنیسین متخصص می‌باشد.

این نوع از ردیاب ها از امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به سایر مدل هایی که در ادامه به آنها میپردازیم هستند و به خوبی می‌توان آنها را درمکان مناسبی از خودرو مخفی نمود.

علاوه بر ردیاب ها که دارای سیم و اتصالات جهت نصب هستند, مدل های دیگری در بازار وجود دارد که لازم است با آنها نیز آشنا شوید :

ردیاب‌ OBD - ردیاب دیاگ

ردیاب obd

ردیاب های OBD نصب بسیار ساده و آسانی دارند به گونه‌ای که به تکنیسین متخصص  و برقکار خودرو جهت نصب این نوع ردیاب نیازی نیست و به راحتی توسط مالک خودرو بدون نیاز به دانش فنی نصب میشوند. همانطور که از عنوان این مدل مشخص است اتصال آنها به خودرو از طریق سوکت دیاگ یا همان پورت OBD انجام می‌شود و دستگاه برق مورد نیاز خود را از طریق این سوکت دریافت می‌کند. همان سوکتی که هنگام مراجعه به تعمیرگاه جهت اتصال دیاگ به خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقایسه می توان گفت ردیاب‌ OBD نسبت به سایر مدل های ردیاب با ویژگی‌ها و قابلیت‌های یکسان, قیمت پایین‌تری دارند. همچنین باتوجه به بهرمندی از آنتن داخلی این مدل از ردیاب‌ها نسبت به مدل‌هایی که دارای آنتن خارجی GPS و GSM می‌باشند عملکرد ضعیف تری دارند.

مهمترین مزیت این نوع ردیاب نصب ساده و آسان آن می‌باشد اما همین نقطه قوت از طرفی ضعف دستگاه محسوب می‌شود چراکه به راحتی توسط سارق قابل شناسایی و جداسازی می‌باشد. درنتیجه می‌توان گفت این مدل نمی‌تواند نقش موثری هنگام به سرقت رفتن خودرو ایفا کند.

شاید برای شما این سوال مطرح شود این مدل از ردیاب خودرو به چه کاری می‌اید؟

درپاسخ می‌توان گفت ردیاب دیاگ برای افراد یا مشاغلی که دارای خودروهای زیادی هستند به دلیل سهولت در نصب و جابه‌جایی کاربرد مناسبی دارد.

همچنین  برای رهگیری و کنترل مسیرهای تردد اعضاء خانواده و فرزندان و بررسی نحوه رانندگی آنها توسط سرپرست خانواده مناسب می‌باشد.امکانی که درسایر مدل های ردیاب نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

نقاط قوت:

 • نصب سریع و آسان برروی هر نوع خودرویی بدون نیاز به مهارت

نقاط ضعف :

 • قابل تشخیص و جدا سازی توسط سارق
 • قابلیت های عملکردی محدود

ردیاب‌ مغناطیسی (آهنربایی)

ردیاب مغناطیسی خودرو

این نوع از ردیاب ماشین به واسطه آهنربای داخلی قوی به راحتی به تمام سطوح فلزی خودرو چسبیده و نصب می‌شود و نیازی به سیم کشی و اتصالات برقی ندارد. تغذیه دستگاه از طریق باتری داخلی تامین می‌شود و تا چند ساعت عملکرد دارد, بنابراین لازم است پیش از استفاده حتما باتری داخلی آن شارژ شده باشد.

ردیاب مغناطیسی برای استفاده و نصب دائم در خودرو طراحی نشده‌ است هرچند با تهیه یک شارژر 12ولت و اتصال دائم شارژر به برق خودرو می‌توان از این مدل استفاده دائمی برد که توصیه نمی‌شود.

این مدل از ردیاب برای تحت نظر داشتن و ردیابی خودرو مورد نظر که می‌تواند خودروهای اعضاء خانواده باشد کاربرد دارد, هرچند ازاین مدل به دلیل ابعاد کوچک و نداشتن سیم های ارتباطی می‌توان به عنوان ردیاب شخصی نیز استفاده کرد.

نقاط قوت :

 • قابل استفاده به عنوان ردیاب شخصی
 • نصب و اتصال سریع به هر نوع خودرویی

نقاط ضعف :

 • نیاز به شارژ شدن و زمان عملکرد محدود(حدود چند ساعت)
 • قابلیت های عملکردی محدود

این مطلب ادامه دارد…

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

نظر شما برای ما بسیار مهم و ارزنده است

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد افراد شرکت کننده در امتیازدهای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهد

2 نظر در “راهنمای جامع انتخاب و خرید ردیاب خودرو

 1. رمضانی گفت:

  سلام. شما ردیاب خودرو ایرانی توصیه میکنید یا ردیاب های خارجی؟

  1. اول آپشن گفت:

   باسلام. درحال حاظر برخی از مدل های ایرانی هم از نظر کیفیت و امکانات قابل رقابت با ردیاب های چینی می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *